Köpeklerin Ağzı Neden Kötü Kokar?

1️⃣ Beslenme Düzeni ❗

Kalitesiz mamalar veya normal mamanın fazla tüketilmesi bu nedenle profesyonel mamalar tercih edilmeli gerekli hijyen koşulları sağlanabiliyor ise barf diyeti yapılabilir.

2️⃣ Ağız Hijyeninin sağlanması ⛑

Kalitesiz mamalar plak birikimine neden olur.Profesyonel mamalarda genelde bu sorun olmaz fakat arada dişlerine zarar vermeyecek gerçek deriden yapılmış pres kemikler tartarları yok edecektir.Diş fırçalamayı’da tercih edebilirsiniz fakat bu onlar için özel üretilmiş olan ve midelerine zarar vermeyecek bir macun olmalıdır.

3️⃣ Sağlıksal problemler 🚑

Mide bağırsak sorunları’da ağız kokusuna neden olabilir.Bunun çok fazla sebebi olabilir,düzenli veteriner ziyaretlerinizi ihmal etmeyin ❗

📢 NOT : Elma sirkesi mucizesinden faydalanın ☺

Doğal ev yapımı olmak şartıyla içme suyuna bir tatlı kaşığı elma sirkesi ağız kokusuna iyi gelmesinin yanı sıra deri kokusu tüy dökülmesi dahi bir çok vücut fonksiyonuna iyi gelecektir.

Köpeklere Kemik Vermek Doğru Mu?

Bu sorunun cevabı tamamen opsiyonel’dir.Faydaları olduğu gibi zararları’da olabilir🗯

Önce olası tehlikelere bakalım ;

🚨 2015 yılında FDA kemik ürünleriyle ilgili ve bunların sebep olduğu 35 çeşitli rapor hazırlamıştır.Bunlar ;

1️⃣ Mide kasılmaları
2️⃣ Boğulma benzeri nefes sorunları
3️⃣ Ağız veya bademcik’te kesilme
4️⃣ Kusma ve ishal
5️⃣ Rektal kanama
6️⃣ Ölüm ( vaka sayısı 8 )

💡Şimdi’de kemiğin harika faydalarına göz atalım ;

1️⃣Yüksek kalsiyum ve kolajen desteği,
2️⃣Saglikli eklemler yüksek glukosamin desteği
3️⃣Kokusuz ağız ve tartarsız dişler
4️⃣Bir amino asit olan prolin sayesinde güçlü kardiyovasküler sağlık

Köpekler Ne Sıklıkla Beslenmeli?

Bu sorunun cevabı aşağıda açıklayacağımız birden fazla faktöre bağlı aslında kesin bir cevap vermek doğru olmayabilir 🍖

1️⃣ İlk madde elbette ki köpeğin yaşı bu önemlidir. YAŞINA DİKKAT❗

2️⃣ Şehir hayatına adapte olan ve hazır mamalarla beslenen köpekler için 1 yaşına kadar 3-4 öğün yaşını doldurduktan sonrada 1-2 öğün beslenmesi doğru olacaktır.

3️⃣ Büyük Irk köpeklerin beslenme şekillerine biraz dikkat etmek gerekiyor sabah ve akşam 2 kere beslemek mide ve bağırsak fonksiyonları için faydalı olacaktır.

⚠️DİKKAT⚠️

‼ÖZELLIKLE BÜYÜK IRK KÖPEKLER’DE BESLENME SONRASI EGZERSİZ YAPTIRILMAMALIDIR OYUN OYNANMAMALIDIR.HALK ARASINDA MİDE DÖNMESİ OLARAK BİLİNEN “MİDE TORSİYONU” ÖLÜMCÜLDÜR ‼

Neden Tahılsız ve Glütensiz Mama Tercih Etmeliyim?

Özellikle pati dostunuz hassas sindirime sahip veya alerjen bir bünyeye sahip ise açıklamayı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. 💭

1️⃣ Besleyici ve Doyurucudur

Tahilli veya az tahilli mamalara nazaran biraz daha pahalı olabilirler.Fakat daha yüksek besleyici değerlere sahip olduğundan hem daha az yiyecek hemde daha çok doyacaklardır.

2️⃣ Böbrek Sağlığını Korur

🚨 Tahıllı mamalar pati dostlarımızın idrarını alkali hâle getirir.Buda taş ve kum oluşumuna sebebiyet verir.Oysa idarın asidik olması gerekir.İdrarın asidik olması içinde hayvansal kaynaklı protein ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. 🚨

3️⃣ Kas ve Eklem Sağlığını Korur

Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kas ve tendon zayıflığı açısından yüksek proteinli mamalar önem arz eder.

4️⃣ Sindirim Sistemi’ni Destekler

Tahılsız mamalar pati dostlarımız için çok daha hızlı ve rahat sindirilir.Tahillar ise tam tersi etki yaparak sağlıksız bir sindirim sistemine sahip olmasına sebebiyet verir.

5️⃣ Sağlıklı Tüy/Deri Yapısı

Tahılsız mamalar tüy dökümünü azaltır ve sağlıklı cildi destekler tahıldan kaynaklı alerjen sorunlarıda bertaraf eder.Unutmayın onların doğalarına en uygun beslenme hayvansal protein kaynaklı bir beslenme metodudur.

Kediler Neden Çok Uyur?

Biliyor Muydunuz ? 💭

Pati Dostlarımız uyku sanatında usta olmalarına rağmen uykuları hafiftir.En ufak dokunma veya gürültüde genetik olarak hayatta kalma mekanizmaları devreye girer ve aniden uyanırlar.

Kediler günde ortalama 14-15 saat uyuyabilirler.Fakat bazen bunun başka sebepleri’de olabilir gelin beraber göz atalım ;

1️⃣ Can sıkıntısı

Kediniz herhsngi bir oyun arkadaşı oyuncak veya sizinle geçirebileceği zaman bulamaz ise canı sıkılır.Evcil kediler yanlız kaldıklarında çabuk sıkılırlar ve bazen uyumak onlar için en keyifli çözüm olabilir.

2️⃣Şişmanlık/Obezite

Kilolu bir kedi uyuşuk ve yavaş olur.Fonksiyon ve hareketleri diğer kedilere nazara ağırdır.Obez kedi sağlıklı kediyle aynı enerjiyi paylaşamaz.Kolay yorulur ve uyuyakalırlar.

3️⃣Avcılık

Kediler doğada yırtıcı hayvanlardır.Hayatta kalmak için avlanmaları gerekir.Hedefi izleme,kovalama ve yakalamak için ciddi efor harcarlar.Arada küçük şekerlemeler’de yaparak enerji toplarlar.Evcil patiler avlanmak zorunda olmasada bu içgüdüsel bir davranıştır.

4️⃣ Hastalıklar

Tıpkı insanlar gibi hayvanlarda hasta olduklarında dinlenme ihtiyacı hissederler.Anemi ve Hipotiroidi gibi hastalıklar kedinizde güçsüzlüğe neden olabilir .

5️⃣ Hava durumu

Kapalı bir ortamda yaşasalar bile soğuk ve yağmurlu günlerde daha çok uyumak istemeleri doğal bir durumdur.

Kedi Mamasını Nasıl Seçmeliyim?

1. Kedinin Yaşı

Kedi maması tercihi yaparken kedimizin özelliklerine göre dikkat etmemiz gereken en önemli faktör, kedinin yaşıdır. Yavru kediler için “junior”, yetişkin kediler için ise “adult” ibarelerinin bulunduğu mamalar tercih edilmedir. Bu mamaların arasındaki en temel fark ise içerisindeki protein ve yağ oranlarıdır.

2. Kedinin Kilosu

Mama seçiminde dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli faktör de kedimizin kilosu ve aktivite durumudur. Eğer hareketsiz ve kilolu bir kediniz varsa, buna özel üretilen mamalar tercih etmelisiniz. Bu mamaların yağ ve lif oranları diğer yetişkin mamalarına göre farklılık göstermektedir ve kalorileri daha düşüktür.

3. Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu

Kedimizin cinsiyeti, özellikle kısırlaştırıldıktan sonra, mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus haline gelmektedir. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo alma eğilimine girebilirler. Buna engel olabilmek için de kısırlaştırma işleminden sonra kedimizin beslenme alışkanlıklarını yavaş yavaş değiştirmemiz gerekmektedir. Bu durum için de kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen mamaları bulmamız mümkündür.

4. Kedinin Cinsi

Kedimizin cinsiyle ilgili önemli olan faktör, tüy uzunluğudur. Kediler, kendilerini temizlerken tüy yumakları yutabilirler ve yuttukları bu tüy yumakları sindirim sisteminde problemler oluşmasına neden olabilir. Bunu engellemek içinse, özellikle uzun tüylü kediler için, içeriğinde malt olan mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca birçok ırk için özel olarak üretilen mamalar da mevcuttur.

Pire/Kene Tasmaları Etkili Mi?

Boyuna takılan pire ve kene tasmaları boyundan kuyruk ucuna doğru yavaş bir salınım yaparak kedi veya köpeğinizin üzerinde ki pire ve keneleri kovar. “YANİ CİDDİ ANLAMDA ETĶİLİ”

Peki ama ne kadar etkili ?

👉Ürünün markası ve kalitesi
👉Etken madde miktarı
👉Kedi veya Köpeğin kilosu / boyun ölçüsüne göre uygun ürün seçimi

🚨Önemli🚨

Bitkisel ve kimyasal olarak çeşitli opsiyonları bulunan bu ürünlerin sizler için en uygun olanını veteriner hekiminizle istişare yaparak karar vermeniz önem arz eder.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının Faydaları Nelerdir?

1-Kısırlaştırma sonrası vücutlarında meydana gelen değişimin yarattığı etkilerden biri olan kilo alımını önlemek

2-Operasyon sonrasında idrar yollarında görülen taş oluşumu riskini önlemek adına,doğru beslenme diyetleri uygulayarak kedinizin formda kalmasına ve sağlıklı bir hayata sahip olmasına katkı sağlayabilirsiniz

3-Protein oranı yüksek,kolayca sindirilen kısırlaştırılmış kedi mamaları düşük karbonhidrat içerdiğinden,büyüme yoluyla sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı olur

4-Kisirlastirilmiş kedi mamalarının en önemli özelliklerinden biri ; kalsiyum, magnezyum,fosfor gibi minerallerin dengesi dikkatlice belirlenmesi.Bu sayede söz konusu minerallerin birikmesiyle oluşan,idrar yollarını tıkayan taş oluşumun önüne geçilmiş oluyor.Konunun üzerinde fazlaca durmamızın sebebi ,erkek kedilerde üriner taş oluşumuna sıkça rastlanması ve geç kalınması halinde kedinizin hayatını kaybetmesine sebep olacak boyutta bir tehlikeye yol açabileceği gerçeği

5-Tüm bunlara ek olarak kaliteli kısırlaştırılmış kedi mamalarının içeriğinde ki yağ oranının normal mamalara göre ortaya %50 oranında azaltılmış olması sevimli dostunuz için oldukça avantajlı bir durum

Köpeğime Günde Kaç Öğün Mama Vermeliyim?

1️⃣ Yavru köpekler için 4 öğün yeterlidir.Zamanla kademeli olarak öğün sayısı düşürülebilir.

2️⃣ Sağlıklı ve ergin köpeklerde günde tek öğün yeterlidir.

3️⃣Bazı geniş ve büyük göğüslü ırklarda ( Danua,Mastiff,Wolfhounds,Boxers) mide torsiyonu ( dönmesi) riski olduğu için 2-3 öğüne bölünerek verilir.

4️⃣Working ( çalışan) köpekler için(bekçi,görev köpeği, av köpeği gibi)harcadığı efora göre öğün miktarı arttırılır veya ek öğün eklenebilir.

5️⃣Kuru mama tüketen köpeklerde “SU” kabı her zaman dolu ve taze olarak rahat ulaşabileceği bölgede olmalıdır.

⚠️DİKKAT⚠️ ‼Mama gramajı köpeğin yaşı,kilosu,genel sağlık durumu ve mamanın tahilli veya tahilsiz olması günlük aktivite gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir.Bu yüzden bu konu hakkında net bir yorum yapamıyoruz.Doğru gramaj için mama paketinin arkasında ki tablolardan bilgi alabilirsiniz. ‼

Evcil Hayvanımı Karma Beslemeli Miyim?

KURU MAMA & YAŞ MAMA”👈

Kuru mamalar ile yaş mamaların belirli bir periyot ve düzen içerisinde birlikte kullanılmasını “karma besleme” olarak adlandırıyoruz. Özellikle yurt dışında çok yaygın olarak tercih edilen (kedi ve köpek besleyen kişilerin %82’si) bu besleme tarzı, ülkemizde de gittikçe daha popüler bir hâle geliyor.

“Kuru mamalarda nem oranı, genellikle %4 ile %11 arasındadır.Bu oran yaş mamalarda çok daha fazladır özellikle kedilerin sıvı ihtiyacı açısından önem arz etmektedir.Fakat içerik ve besin değeri olarak kuru mama çok daha komplex bir besindir.Saglikli bir beslenme için ikisinin bir arada kullanılması önerilmektedir.”

Köpekler Neden Araba Kovalar?

Bu onların avlanma içgüdüsü. Köpekler, kurt değildir. Kurtların farklı içgüdüleri vardır çünkü onlar vahşi hayvanlardır. Ama köpekleri yaklaşık 1000 yıl önce evcilleştirdik, bu yüzden içgüdüleri bizimle birlikte yaşamak için gelişti.Biz ilkel avcılardık.
Yani bir köpeğin beyni, hala bize avlanmada eşlik ve yardım ettikleri konumda. Biz iri bir hayvanı yaralardık, o kaçardı, onu köpeklerle kovalardık ve köpekler onun arkasından koşup onu düşürürdü. Durağan hale geldiğinde, görevlerini yerine getirmiş olurlardı ve ilk olarak biz yiyene kadar bekleyip geride kalanları yerlerdi.
Yani irice gürültülü bir hayvan (bir araç) onlar tarafından peşlendiğinde, araç durduğunda görevleri yerine getirilmiş olur ve kibarca yanında dururlar. Hayvanı durduktan sonra ısırmak ilk ısırığı almak gibidir ki oldukça saygısızca bir hareket olarak kabul edilir. Sahipleri olan insanlar şimdi onu yemeyi reddedecektir ve hatta kabile hiyerarşisine saygısızlık etmesinden ötürü onu öldüreceklerdir.

Sizi daha çok taşıt motorunuzun devrini sesli bir şekilde aniden yükselttiğinizde peşlemelerinin sebebi budur. Çünkü hararetli motorun bu sesi (yaralı bir hayvanın feryadından çok da farklı değil), onların peşleme dürtülerini tetikliyor.
Başıboş köpekler sadece büyük bir duyarlılık ve dikkatle protokole karşı görevlerini yerine getiriyor: Gürültülü metal hayvanları durgun hale getirmek için peşlemek.

⚠️⚠️⚠️OLAYA BİLİMSEL BAKIN VE BÖYLE BİR DURUMDA ONLARIN HAYATINI TEHLİKEYE ATMAYIN YARALAMAYIN VE ARACINIZI DÜŞÜK DEVİR VE HIZDA SÜREREK BÖLGEDEN UZAKLAŞİN⚠️⚠️⚠️

Köpekler Üşür Mü?

Şimdi gelin pati dostlarımız soğukta üşür mü birlikte maddeler halinde göz atalım ;

1️⃣ Kürk Yapısı

Her köpeğin kürk yapısı aynı değildir.Çift katman kürklü köpekler (german shepherd,samoyed,husky vb) kısa tüylü köpekler ve tazilara nispeten soğuğa karşı çok daha dirayetlidir.

2️⃣ Ķöpegin Boyutu

Küçük köpekler hacimsel olarak büyük pati dostlarına nispeten daha hassas ve soğuğa karşı daha savunmasızdırlar.

3️⃣ Köpegin Yaşı / Genel Sağlığı

Yaşlı ve yavru köpekler genç köpeklere kıyasla vücut ısılarını uzun süre kontrol edemezler.Ayrıca genel sağlığı iyi olmayan ve immün sistemi zayıf dostlarımız daha çok risk altındadır.

4️⃣ Yetersiz Kalori Alımı

Unutmayın köpekler özellikle kışın yakıt olarak vücut yağlarını ve vücutlarında ki kalorileri kullanırlar.Özellikle kış aylarında normalden %15-20 besin arttırmak bu süreci rahat geçirmelerine yardım eder.