loading-gif

Kuru Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek sahiplerinin en çok yanıldıkları ve kararsız kaldıkları konulardan biri de yavru köpek maması veya yetişkin köpek maması alırken nelere dikkat edeceklerini bilmemeleridir. Aslında basit bir durum gibi görünse de tamamen minik dostunuzun sağlığını koruma veya riske atma ile karşı karşıya kalabileceğiniz durumlardır.
Peki, kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kuru mama seçiminde bulunurken öncelikle köpeğinizin cinsini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir anlamda yardım almanız önemli bir kuraldır. Mama seçerken, ilk içeriklerin et ile başlamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ilk içerikte yer alan gıdalar, mamanın içeriğini belirlemektedir.

Kuru mamaların içerik bölümünde yer alan bazı bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor. “chicken by product, meal by product” gibi yazıların yazıldığı mamalarda, hayvansal ürünler ve tavuk ürünleri bulunmaktadır. Bu gıdaların minik dostunuz için iyi olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Köpeğinizi beslerken aynı zamanda verdiğiniz kuru mama ve diğer gıdaların kas sistemi ve eklemler üzerinde etkili bir güce sahip olduğunu bilerek hareket edin. Tüm bunları göz önünde bulundurarak mamalarda “glucosamine, chondritin, l-carnitin” gibi doğal takviyelerin olmasına özen gösterin.

Mama seçiminde önemli bir diğer husus ise minin dostunuzun etobur olduğunu göz önünde bulundurmanızdır. Bu nedenle mamaların içeriğinin büyük çoğunluğunun etten oluşması gerekmektedir.


Kuru Mamanın İçerisindeki Minerallerin ve Vitaminlerin Önemi

Son zamanlarda üretilen kuru mamalar, köpeklerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu hususa dikkat ederek seçtiğiniz mamada katkı maddesi olmamasına ve antioksidanlar içermesine dikkat etmeniz gerekmektedir.Kalsiyum, Demir, Fosfor, İyot, Bakır gibi besin değeri yüksek gıdalardan oluşan kuru mamalar, köpeğinizin sağlığı ve büyümesini hızlandırmak için daha etkili olacaktır. Ayrıca A, D ve B1 vitaminli mamaları tercih etmeniz de yine en doğru karar olacaktır.


Bayat Kuru Mama Kullanımından Kaçının

Bayatlamış mamalardan uzak kalınması, uzun süre açık bırakılan ambalajlardaki mamaların kullanılmamasına özen göstermeniz, minik dostunuzun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Genellikle göz ardı edilen bu konu yüzünden minik dostların sağlıkları tehlikeye girebilmektedir. Bu nedenle mama seçimine özen gösterdiğiniz kadar son kullanma tarihine de özen göstermeniz gerekmektedir.

Diş sağlığını korumak amacıyla, kendi tükettiğiniz besinlerde olduğu gibi köpeğinizin beslenmesinde de önem vermeniz gereken en önemli hususlardan biri de içerisinde mısır gluteni, mısır şurubu, kamış pekmezi gibi maddelerin bulunduğu mamalardan uzak durmanızdır. Bu maddeler, insan sağlığını bozmaya, obezitenin meydana gelmesine neden olduğu gibi köpeklerde de aynı hastalıkların meydana gelmesini tetiklemektedir.
Kuru Mama Seçerken

Köpeğinizle daha güzel zaman geçirmek, daha uzun süre yanınızda kalmasını sağlamak adına kuru mama seçiminde bulunurken dikkat etmeniz gereken temel hususları sizlere aktarmaya çalıştık. Daha fazla bilgi için bir veteriner uzman ile görüşerek köpeğiniz için en ideal olan mamayı kullanmanızı öneriyoruz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
İletişim
E-Bülten'e Kayıt Ol!
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
Güvenlik