75 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Köpeklerinizin genel sağlık durumunu korumak ve ileride konforlu yaşlılık dönemi geçirmesini istiyorsanız onları yavruluk döneminde yavru köpek maması yetişkinlik döneminde yetişkin köpek mamaları ile beslemelisiniz.Hayvan severler evcil dostları için onlar için en iyi olanı almak ister ve en iyi köpek maması hangisi yada hangi köpek mamasını tercih etmeliyim başlığı altında sorular sorarlar.Patizenya.com ailesi olarak size doğru köpek maması seçiminde yardım etmek için filitreleme seçeneğinin yanı sıra canlı destek hizmeti olarakta yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.


Köpek Maması

Köpekler kedilerde olduğu gibi tamamen etçil beslenmeyen bir yapıya sahiptirler. O yüzden beslenme planları da farklılık göstermektedir. Yapıları gereği A ve D vitaminlerini vücutlarında üretemedikleri için bu vitaminleri beslenme yollarından almaları zorunlu bir durumdur. Köpeğiniz sütten kesildiği dönemden itibaren farklı yaş aralıklarında farklı ihtiyaçları olacağı için farklı tip beslenme planlarına uyması gerekmektedir. Sütten kesildiği dönemden itibaren köpeğinizin sağlıklı gelişimi ve ihtiyaçlarını karşılamak için bizlerden farklı bir yapıları olduğundan en uygun fiyatlı mamalardan alsanız dahi kendi yediğimiz yemeklerden ziyade köpeğinize daha uyumlu olacaktır. Köpek mamaları öncelikle yaş ve kuru olmak üzere iki çeşide ayrılır. Kuru mamalar pratikliği yönünden daha sıklıkla tercih edilirken köpeğinize servisi esnasında her zaman yanında su ile sunulması ve su kabının  sıklıkla tazelenerek köpeğinize taze su sunmanız dikkat edilmesi gereken başka bir konudur. Köpek maması tercih ederken özel ırklara hitap eden, cinslere, yaş gruplarına ve damak tatlarına uygun olacak şekilde farklı aromalarda seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Örnek olarak köpeğinizin ırkına has kronik bir rahatsızlığı varsa bu alandaki özel ırk köpek mamalarını tercih etmeniz köpeğinizin ileride yaşaması muhtemel hastalıklarını yaşamaması yada hafif atlatmasına destek olacak şekilde yardımcı besinleri, vitamin ve mineralleri, gerekli protein değerlerini köpeğinizin tüketmesini sağlayabilir.

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması seçerken değerlendirilmesi gereken kategoriler köpeğin ırkı, varsa sağlık sorunları ve köpeğinizin yaşıdır. Öncelikle köpeğinizin hangi boy sınıfına girdiğini kontrol etmeli (küçük ırk, orta ırk ve büyük ırk gibi) ve ırkına göre mamayı belirlemeniz gerekmektedir. Örnek olarak büyük ırk bir köpek mamasını küçük ırk bir köpeğe verirseniz köpeğiniz mamayı yemekte zorlanacağı için iştah azlığı gözlemlenebilir. Sonrasında ise özel bir sağlık problemi de yoksa köpeğinizin farklı yaş gruplarında farklı ihtiyaçları olabileceği için yaşına göre mamayı seçmelisiniz. Eğer bir sağlık problemi, alerji vb. sorunları varsa veteriner hekiminizin önereceği mamaları tercih etmelisiniz.

En İyi Köpek Maması Markası Hangisi?

Sizlerin ve köpeklerinizin beğenisine sunulan piyasada oldukça fazla köpek maması markası mevcuttur. Bunlar arasından köpeğinize mama seçerken tabi ki bütçenizde dahilinde en iyisini dostunuz için tercih etmek isteyeceksiniz. Bu konuda Premium mamalar sınıfına giren Acana, Royal Canin, N&D, Orijen, Pro Plan, Brit gibi köpek maması markaları yüksek kaliteli içerikleri ve aromaları ile hem köpeğinizin sağlığına katkı sağlayacak hem de lezzet yönünden köpeğinizi tatmin edeceği için köpeğinizin severek tüketeceği markalardandır. Orta sınıf mamalara örnek olarakta Felicia, Advance, Reflex, Pro Choice gibi firmaları değerlendirebilirsiniz.

Köpek Maması Fiyatları Nelerdir?

Köpek maması fiyatları tercih edeceğiniz markaya, gramaja, içeriğine, kalitesine göre çok geniş bir aralık içeren bir yelpazedir, Köpeğinize mama seçerken içerik olarak yeterli ve kaliteli bir mama seçmeniz dostunuzun sağlığına en çok etki edecek unsuru oluşturduğu için bakım masraflarını azaltacak olması sadece sürecin görünen yüzüdür. Bunun dışında yeterli içerik sayesinde dostunuzun mutluluğu gibi etmenlerin ise ekonomik bir ölçütü bulunmamaktadır. Köpeğiniz için doğru mamayı bulduktan sonra 12kg, 15 kg gibi yüksek ağırlıklarda olan köpek mamalarını tercih ederek en uygun birim fiyatı sağlayabilirsiniz. Bu durumda ışık görmeyen, çok soğuk yada sıcak olmayan bir ortamda mamayı saklayarak ve içeriğinin hava almamasını sağlayarak mamanın bayatlaması veya bozulmasının da önüne geçebilirsiniz.

Köpek Maması Çeşitleri

Mamalar köpeklerin yaş gruplarına göre ve boyutlarına göre olmak üzere temelde 2 farklı kategoriye ayrılır. Bu kategorilerde farklılık gösteren köpeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için firmalar farklı içerikte köpek mamaları üretmektedir.

Köpeklerin Boyutlarına Göre

Yaş Gurubuna Göre

Sağlık Durumuna Göre

  • Kısırlaştırılmış köpek maması
  • Hypoalergenic köpek maması

Köpek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu hususta dikkat edilmesi gereken noktalar öğün sıklığı, miktarı ve su tüketimidir. Yavru köpeklerde az miktarlarda sık öğünler tavsiye edilirken yetişkin köpeklerde 1-2 öğün, eğer büyük ırk köpek bakıyorsanız da duruma bağlı olarak 3 öğün olarak besleme yeterli olacaktır. Beslenmenin yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise köpeğinizin su tüketimidir. Köpeğinize mamanın yanında her zaman taze su temin etmeniz sağlığı açısından önerilen bir noktadır. Eğer köpeğiniz yeteri kadar su tüketmiyorsa beslenme programına konserve mamalarında eklenmesi veteriner hekiminizin de önerisi doğrultusunda eklenebilir.

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Patizenya Destek
Merhaba, 👋
Köpek Maması
Hakkında bilgi almak ister misiniz?