121 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor


Kedi Yatağı

Kediler günün neredeyse 14-15 saatini uyuyarak ve uyuklayarak geçirirler. Keyif ve rahatlarına belki de en düşkün olan minik dostlarımız sıcak ve yumuşak yataklarda yatmaktan çok keyif alırlar. Kedilerinde aynı köpekler gibi uyumak yada dinlenmek için kapalı güvenli bir in tercih ederler. Kedi yatakları genelde köşeleri iç kısmına nazaran hafif sert ve ortası gayet yumuşak olur. Kedi yatakları günlük olarak havalandırılmalı biriken tüy ve tozlardan bertaraf edilmelidir.

Kedi Yatağı Neden Gereklidir

Doğada her canlı güvenli yaşam alanına ihtiyaç duyar ve bu alanda kendisini güvende hisseder. Aynı bir köpeğin kendisine ait olan avlu kulübesi bahçesi veya evin belli bir noktasının ona ait olması gibi kedilerinde kendilerine ait güvenli yaşam alanı olmak zorundadır. Burada da en sağlıklı ve konforlu olanı kedi yataklarıdır. Özellikle kış aylarında kedilerde daha fazla kapalı korunaklı yumuşak bölgeye ihtiyaç vardır. Bir kedinin kendine ait yatağı veya yatakla beraber kedi evi bulunursa buda koltuklardan yatak odamızdan veya evin farklı noktalarından daha  kıl tüy toplayacağımız anlamına gelmektedir. Kedi yatakları mümkünse biraz yüksekte çok fazla rahatsız edilmeyeceği bir noktada olmalıdır. Kediler yataklarında genel olarak farklı kokudan bir başka kedi yada köpek istemezler bu yüzden kedi yatağının sadece ona ait olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir başka detay husus ise bazı kediler kokulara gereğinden fazla bağlı ve duyarlı durumdadırlar. Öyle ki minik dostunuzun sağlığı için yıkadığınız yatağı yoğun deterjan yada yıkanılan maddenin kokusunu alacağından kediniz bu kokuyu yabancı bulabilir tedirgin olabilir böyle bir durumla karşılaşmamak için dezenfekte edilen ve yıkanılan yatak en az 2-3 saat dışarıda havalandırılmalıdır.

Kedi Yatağı Tercih Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu soruya cevap verirken belki de ilk sıraya kedinin boyunu ve kilosunu sorgulayarak başlayabiliriz. Çeşitli boy ebat ve yükseklikte olan kediler için üretilen kedi yatakları seçerken örnek vermek gerekirse 4 kg ağırlığında ki bir kedi ile 6-7 kg aralığında ki bir kedinin yatağı aynı ölçüde olamayacaktır. Diğer önemli hususta kedinin yataktan hoşlanması ve keyif alması genelde kediler gayet yumuşak ve içlerine gömülebileceği sıcaklıklarını muhafaza edebilecekleri alerjen bir etkisi olmayan yatakları tercih ederler.

Kedi Yatağı Nasıl Temizlenmeli

Kedi yatağı günlük olarak rutin havalandırılmalı tozlardan kirlerden ve üzerinde biriken kıldan tüyden arındırılmalıdır. Evinizde bulunan elektrik süpürgesiyle de üzerinde ki kılları alabileceğiniz gibi genelde yazın dökülen ince tüyleri bir fırça yardımıyla dışarı ortamda fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Ayda bir kerede yüksek ısıyla kumaşına zarar vermeyecek şekilde yıkamaya uygun bir kedi yatağı ise çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Eğer kedi yatağında yatan kedinizde bit pire veya kene tespit edilirse bu asalaklardan kedi temizlense dahi yumurtalarının yatakta veya kedinin yattığı bölgede olabileceği düşünüldüğünden 2 defa yüksek ısıda yıkanılmalıdır.

Kedi Yatağı Fiyatları

Belli bir fiyat aralığı vermek neredeyse imkansıza yakındır çünkü kullanılan kumaşın kalitesi astarın kalitesi yada iç dolgunlukta kullanılan malzemenin yoğunluğu yada ne kadar kullanıldığı önem arz eder. Şöyle ki X-Large yada Large bir kedi yatağı ile Medium yada Small kedi yatağının fiyatı elbette farklı olacaktır. Dubex veya Trixie gibi bir çok uygun fiyat ve kaliteli kedi yataklarını www.patizenya.com da bulabilirsiniz.

Kedi Kalorifer Yatağı

Özellikle kış aylarında çok kullanışlı ve kedinizi de çok mutlu edecek kedi kalorifer yatağını patizenya.com dan alabilirsiniz. Kedi kalorifer yataklarında dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan bir tanesi ısı dengesidir gereğinden fazla sıcaklık yatak içerisinde oluşmamalıdır. Diğer yataklara kıyasla daha yüksekte bulacağından ve daha sıcak olacağından kediniz sürekli tek bir noktayı tercih etmek isteyecektir.

Kedi Yatağına Nasıl Alıştırılır?

Kediler uyumayı çok seven canlılardır. Özellikle yumuşak bir yatak bulduklarında saatlerce büyük bir keyif alarak uyuyabilirler. Dikkat etmeniz gereken nokta kedi yatağında daha önce yabancı kedi veya köpeğinin kokusunun olmaması evin gürültülü bir noktasından ziyade sakin ve sessiz bir noktasına koyulması buna karşın yatağına karşı mesafeli yaklaşan minik patinizi kedi alıştırma spreyleri kedi oyun spreyleri yada kedi otundan destek alarak alıştırabilirsiniz. Kedi ödül mamaları da bu konuda kurtarıcı olabilir yatağı çevresinde ve içerisinde ödül mamasını ona küçük porsiyonlar halinde verebilirsiniz.

Kedi Yatak Modelleri

Kedi yatak seçimi yaparken pelüş yuvarlak, kare püsküllü yada dikdörtgen vb. gibi çeşitli modelleri bulunmakta bu noktada kediler için önemli olan yatağın rahat ve yumuşak olmasıdır, diğer model ve detaylar ise kedi sahipleri tarafından evlerine uyumlu olacak şekilde karar verilir.

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Patizenya Destek
Merhaba, 👋
Kedi Yatakları
Hakkında bilgi almak ister misiniz?