108 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Kedilerin gıda seçenekleri geçmişte bir hayli kısıtlı olsa da gün geçtikçe zenginleşti, ürün çeşitliliği her ırka, yaşa hatta kedilerin damak tadına hitap edecek tüm zengin çeşitliliği bulmak mümkün. Bu durum pet ebeveynlerinin yüzünü güldürse de beraberinde bir çok sorumluluk getirmektedir. Kedime hangi mamayı almalıyım? Mama seçerken nelere dikkat etmeliyim? Kedimi Kuru mamayla mı beslemeliyim yoksa yaş mamayla mı? Ödül maması ve atıştırmalıkları ne sıklıkla vermeliyim? Mama seçimi yaparken kedinizin yaşı, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmamış olması, öncelikli ihtiyaçları, vitamin ve mineral değerleri göz önüne bulundurarak(tabi kedinizin damak tadına hitap etmesi de bizler için bir o kadar önemli..)Gelişim sürecine uygun en doğru mama seçimini yapabilmeniz için sitemiz üzerinden Yavru kedi maması, Yetişkin kedi maması gibi kategorilerden tüm ürün ve içerik incelemesiyle özelleştirip, Kedinizin en sağlıklı ve zenginleştirilmiş kuru mama seçiminizi yapabilirsiniz.


Kedi Maması

Kedilerin sağlıklı bir şekilde gelişmeleri ve büyümeleri için özel olarak üretilen kedi mamaları, kedilerin kaliteli bir yaşam sürmeleri ve sağlıkla gelişmeleri için gerekli besinleri içermektedir. Ağırlıklı olarak diğer vahşi olan akrabaları gibi etçil beslenmeye uygun olan sindirim yapıları taze, et yoğunluğu ve çeşitliliği yüksek besinler almaya uygundur. Kedilerinizin sütten kesildiği ilk dönemden itibaren, yeterli ve dengeli beslenmesi için kullanılması gereken kedi mamaları, kuru kedi mamaları ve yaş kedi mamaları olarak yada tavuklu, kırmızı etli, ciğerli gibi aromalarla lezzetlendirilmiş türleri olmasına ek olarak yaşlı, yavru ve ya kısırlaştırılmış kedi maması olarak ta ayrı kategorilerde bulunabilmektedir. Farklı aminoasit, vitaminler ve mineraller kedi mamalarına ek olarak dahil edilmektedirler. Patili dostlarımızın yiyeceği ürünleri seçerken en başta gelen kriterlerimiz bu dostlarımızın severek tüketeceği, sağlıklı ve kaliteli mamaları tercih etmektir. Bu konuda aradığınız ürünleri Patizenya adresimizden temin edebilirsiniz.

Kediler ne yer?

Kedi türleri sebze, meyve ve et çeşitlerini tüketebilir. İnsanlar için faydalı olan gıdalar kediler için zararlı ve hatta zehirli olabilir. Bundan dolayı kedilere verilmesi gereken gıdalar kedi mamaları olarak tercih edilmelidir.

Kedi maması nedir?

Kedi maması, kedilerin damak tadına uygun ve onların ihtiyacı olan besin değerlerini karşılayan gıdalardır. Bizlerin yediği hazır veya evde hazırlanmış gıdalar kedilerin dengeli beslenmeleri için uygun olmamakta ve ideal kombinasyonları kedi mamaları içermektedir. Kendi yediğimiz yemeklerle kedileri beslemek kedilerde obezlik, sindirim problemleri ve eklem hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir.

En iyi kedi maması nasıl seçilir?

Kedi maması seçerken tabi ki evcil hayvanınızın damak tadı önemli olmakla beraber dikkat edilmesi gereken başlıklardan bazıları kedinizin ırk, yaş, varsa sağlık sorunlarıdır. Kedinizin yaş grubuna göre mama seçmek kedinizin bulunduğu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasit gibi besin değerlerini karşılanmasını sağlar. Patili dostunuzun ırkına göre mama seçmek ise ileride ırkında kronik olarak görülen hastalıkların oluşması ihtimalini azaltabilir veya oluşmamasını sağlayabilir. Kısırlaştırılmış kedilerde ise operasyon sonrasında özel kısırlaştırılmış kedi mamalarının kullanılması operasyon sonrasında normal kedi mamalarını kullandığınızda oluşabilecek olan idrar yolu hastalıklarının oluşmasına engel olabilmektedir.

Kedi Maması Fiyatları

Kedi mamalarında fiyatların belirlenmesinde almak istediğiniz mamanın markası, gramajı, içeriği, bulundurduğu besin değerleri ve aroması gibi farklı başlıklar belirleyici etmenleri oluşturmaktadır. Ekonomik fiyatlı kedi mamaları ağırlıklı olarak barınaklarda veya sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanılırken üst segment kedi mamaları veya Premium kedi mamalarında çoğunlukla daha kaliteli içerik, daha yüksek ve kaliteli besinler ve daha düşük katkı maddeleri bulunmaktadır.

Ucuz Kedi Maması

İthal kedi mamalarında taşıma, gümrük, döviz kuru farkları gibi birçok maliyet ek olarak karşımıza çıktığı için ucuz kedi maması aradığımızda yerli üretim kedi mamaları tercih etmek daha uygun fiyat bulabilmemizde bizlere yardımcı olabilmektedir. Genellikle birim maliyeti daha düşük olduğu için uygun fiyatlı kedi maması ararken yüksek gramajda olan mamaları tercih etmek daha karlı olabilir. Yine de tercihte bulunurken ucuz olmasına ek olarak marketlerde satılanlar yerine petshoplar da bulunabilen mamaları tercih etmek daha güvenilir kedi mamalarını bulmamızda bir kriter olabilir.

Kedi Maması Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedinizin eğer obezite eğilimi varsa aldığınız mamanın üzerinde yazan, kedinize uygun olan günlük tüketim miktarına göre kedinizin beslenme kabına ölçülü olarak bırakarak fazla kilo almasına engel olmaya çalışabilirsiniz. Eğer böyle bir eğilime sahip olmayan bir kediniz mevcutsa mama kabını dolduracak şekilde mama ekleyebilirsiniz ve kediniz ihtiyacı olan kadar mamayı yedikten sonra yemeyi bırakacaktır.

Kedi Maması Nasıl Saklanmalı?

Güneş görmeyen, çok soğuk veya sıcak olmayan bir bölgede mamanın ağzı kapalı ve hava almayacak bir şekilde saklanması gerekmektedir. Aksi taktirde mamada bozulma veya bayatlama gözlemlenebilir ve bu durumdaki mamayı kediniz yemeyeceğinden ve ayrıca kedinizin sağlığına zarar verebileceğinden ekonomik açıdan da sizlere zararlı olabilir.

Tahılsız Kedi Maması

Tahılsız kedi mamaları özellikle serbest dolaşan tavuk, hindi ve balıklardan elde edilen taze tavuk eti, hindi eti, ringa balığı, uskumru balığı gibi ürünlerden elde edilip et suları ile birleştirilerek üretilir. Et kaynaklı ürünlere ek olarak ikincil basamakta protein takviyesi sağlamak için nohut, mercimek, bezelye, yeşil kabak, şalgam, havuç, lahana, yosun, elma ve ıspanak gibi bitkisel içeriklerde bulundurmaktadır. Bu yüzden tahılsız kedi mamaları yavru kediler için uzmanların ilk tercih ve tavsiyeleri arasında yer almaktadır. Tahılsız kedi mamaları bunlara da ek olarak çinko, bakır, hindiba kökü, kızılcık, yaban mersini, dulavratotu kökü, lavanta, kuşburnu ve zerdeçal gibi doğal meyveler ve baharatlarla daha lezzetli hale getirilmektedirler. Bu aromalar sayesinde kullanılacak kedi maması gourmet kedi maması olarak sınıflandırılabilecektir. Fit özellikteki kedi mamaları, vitamin ve mineral yönünden zengin, protein, yağ asiti ve lif yönünden doygun içerikleri sayesinde kedinizin ideal kilosunu korumasına, sağlıklı ve hareketli olmasına katkıda sağlar.

Kısır Kedi Maması

Kilo alma eğilimi olan kısırlaştırılmış kediler için ideal olan kedi mamalarıdır. Yüksek lif ve düşük yağ içeriğiyle kedilerinizin obezite riskini minimize eden ve idrar yollarında oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilmek için kullanılabilecek olan mamalardır. İçerisindeki yüksek lif içeriği ile kedilerinizde tokluk hissi oluşmasına destek olmakla beraber kedinizde kilo alımını yavaşlatabilmektedir. Ayrıca lifler sindirim sisteminde fermante olarak kısa zincirli yağ asitleri oluşturarak bağırsak dokusunun güçlenmesine, mukoza tabakasının sağlıklı düzeyde tutulmasına yol açarak sindirim sisteminde patojenik bakterilerin önüne geçerek bakteriyel dengeyi sağlar ve kedinizin bağışıklık sistemini de desteklersiniz. Kilo kontrolü için bir diğer önemli konuda mamaların içerisinde bulunan protein ve amino asit miktarıdır.

Yavru Kedi Maması

Dördüncü aydan itibaren sütten kesilen yavru kedilerde enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilen bu mamalar dengeli sindirim sistemi sağlamak için gereken besinleri bulundururlar. Kümes hayvanları, haysansal yağlar, tahıllar, yumurta tozundan, mineral takviyelerinden ve bunlara ek olarak A, E, D3 vitamini de bulundurmaktadırlar. Yavru olan kediler için kuru kedi mamalarının yerine çiğnenmesi daha kolay olabilecek olan ıslak kedi mamaları da tercih edilebilir. Buna ek olarak yaş, kuru mamaların birleşimleri de kullanılabilir. Ev yapımı besinlerde yavru kedinin ihtiyaç duyduğu kalsiyum değeri yeterli düzeyde tutulması zor olacağından bahseden uzmanlar bunun yerine yavru kedi mamalarını önermektedir. Yavru kedilerde konserve ve kuru mamalarla mix olarak beslenebilecekleri gibi somonlu yavru kedi maması, tavuklu yavru kedi maması, kuzu etli yavru kedi maması gibi farklı lezzetlerle de yavru kedinizin ilgisini çekebilirsiniz.

Yaşlı Kedi Maması

7 yaş ve üzeri kedileriniz için iç ve dış sistemlerini destekleyen yaşlı kedi mamaları tercih edilmektedir. Eğer kediniz 12 yaşında veya daha büyük ise eklem sağlığı için kondroitin ve glukozamin takviyeleri içeren yaşlı kedi mamaları tercih edilebilir. Yaşlı kediler için kullanılan mamalarda bulunan E ve C vitaminleri yaşlanmayı azaltması yönünden kedilerinizi desteklemektedir. Hindili yaşlı kedi maması, somonlu yaşlı kedi maması, morina balıklı yaşlı kedi maması seçeneklerini deneyerek kedinizin damak tadına uygun yaşlı kedi mamasını bulabilirsiniz.

Kedi Maması Çeşitleri

Kedi mamaları ıslak kedi mamaları ve kuru kedi mamaları olmak üzere genellikle 2 formda bulunmaktadır. Kediniz için en iyi ve ideal kedi mamasını seçmek için karşınızda çok sayıda alternatif çıkabilmektedir. Seçimlerinizi kedinizin sağlık durumuna, yaşına ve özellikle ırkına göre yapabilmektedir. Aşağıda bulunmakta olan farklı kategorilere ait mamalardan istediğinizi Patizenya adresimizden temin edebilirsiniz.

  • Light kedi maması, diyet kedi maması, obez kedi maması
  • Kısırlaştırılmış kedi maması, kısır kedi maması, sterilised kedi maması
  • Özel ırk kedi maması
  • Yavru kedi maması, kitten kedi maması
  • Yetişkin kedi maması
  • Yaşlı kedi maması, senior kedi maması
  • Somonlu kedi maması, hindili kedi maması, kuzulu kedi maması, ciğerli kedi maması

Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi maması alırken besin değerlerine, aromalarına ve tatlarına ek olarak AAFCO veya FEDIAF onaylarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. AAFCO Amerika üretimli kedi mamaları için olan onay iken FEDIAF Avrupa ülkelerinde üretilen mamalardaki onaydır. Ek olarak mamalarda Complete & Balanced (tam ve dengeli) ibaresinin de belirtilmesi önemlidir. Yağlı kedi mamaları kediler için daha lezzetli gelse de kilo dengesi açısından sorun teşkil edebilir. Balık içerikli kedi mamaları kedilerinizin hem tüy dökümünü azaltabilmekte, hem tüy parlaklığını arttırabilmekte hem de içerisindeki kaliteli besin değerleri sayesinde kedinizin enerji seviyesini dengeler.

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Patizenya Destek
Merhaba, 👋
Kedi Maması
Hakkında bilgi almak ister misiniz?