20 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor


Kedi Kumu

Kediler doğuştan ve iç güdüsel tuvalet ihtiyaçlarını kuma yapmak isterler. Günümüzde evde baktığımız evcil petlerimiz için çok çeşitli türde kedi kumları mevcuttur. İnce taneli kedi kumu, kalın taneli kedi kumu, sabun kokulu kedi kumu, kokusuz kedi kumu, pudra kokulu kedi kumu, kristal kedi kumu gibi bu listeyi hayli uzatmak mümkündür. Hangi kumu seçeceğimize karar vermeden önce kedimizin hangi maddelere karşı alerjisi olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Bunlara ek olarak kokuyu çok daha güçlü absorte etmesi için sabun kokulu kedi kumu tercih edilebilir veya koku yoğunluğunu rahatsız edici bulan bir başka kedi sahibi pudra kokulu veya kokusuz kum tercih edebilmektedir. Kedi kumuna genelde kedimiz iç güdüsel gider veya 1-2 defa göstermek şartıyla tuvaletini oraya yapması gerektiğini öğrenecektir. Kedi kumu seçerken özellikle tozsuz kedi kumu ve pati aralarına yapışmayan kedi kumları pati sahipleri tarafından özellikle tercih sebepleri arasındadır.

Kedi Kumu Çeşitleri

Çok fazla kedi kumu çeşitleri ve modelleri bulunmaktadır. Topaklanan kedi kumları ince taneli olduğundan kalın taneli kedi kumlarına nazaran temizlikte büyük rahatlık sunacaktır. Eğer çok hassas bir bünyeye sahip kokuya tahammül düzeyimiz düşük ise pudralı yerine bentonit sabun kokulu tercih edebiliriz. Bazı kedi sahipleri kristal tanecikli sıvıyı içine hapseden kokuyu harika şekilde absorte eden kumları tercih ederler fakat bazı kedilerin kristal kuma karşı hassasiyet ve alerjen durumu olabilmektedir. Burada avantaj ve dezavantajlar söz konusudur. Kedi kumunda hangi çeşit ve modele karar vermeden önce kedimizin kısa veya uzun tüylü olup olmadığı alerjen durumu veya pati sahibi olarak sizlerin beklentisi önem arz etmektedir.

Topaklanan Bentonit Kedi Kumu

Belki de kedi kumu denildiğinde en çok tercih edilen topaklanan kedi kumlarıdır. Bunun en önemli sebepleri arasında kedi idrarını yaptıktan sonra çok hızlı emilim sağlaması kokuyu yok etmesi ve idrar yapılan bölgenin katılaşması ve temizlik sırasında çok daha pratik olmasıdır. Kedi kumlarını genelde temizlerken veya kedimiz tuvaletini yaptıktan sonra ilgili alandan uzaklaşırken beraberinde minik minik tozlarda havalanır fakat topaklanan bentonit kedi kumlarında bu durum neredeyse yok denecek kadar az olur.

Silika - Kristal Kedi Kumu

Bir diğer adı kristal kedi kumu olan slika kedi kumları özellikle yurt dışında çok fazla tercih edilmektedir. Günümüzde artık ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır avantajlarına gelecek olursak normal kumlara nazaran toz oranının sıfır olmasıdır mantık olarak diğer kumlar gibi topaklaşma yapmaz idrarı en altta tabanda biriktirir ve bir kısmını emer yüksek kaliteli kristal slika kumlar hepsini eder fakat asıl tercih sebebi ise neredeyse yüzde 90-95 oranında kokuyu yok eder. İçeriğinde kömür gibi kimyasal maddeler ihtiva ettiğinden dolayı bazı kedilerde alerji yaptığından tercih edilmeyebilir topaklaşan kumlar gibi idrarı yüzde yüz emme kabiliyeti olmasa da kokuyu yok etmede ve uygun fiyatlı kedi kumu olduğundan tercih sebepleri arasındadır.

Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Burada karar verirken önemli noktaların altlarını kalın çizgilerle çizmek isteriz örneğin kitten yavru kedimiz varsa kalın taneli kumları tercih etmeliyiz çünkü tuvalet sonrası yavru kedimiz kendini temizlerken patilerini yalarken ince taneli kumun kalıntıları varsa bunları da yutacak ve iç organlarına zarar verecektir. Fakat kalın taneli kumlarda bu oran çok daha düşüktür. Yetişkin kedilerde ise hem daha fazla sıvıyı topladığı hem de topaklaştığı için ince taneli kedi kumu tercih edilebilir. Bunun yanında kristal silika kumlarda diğer opsiyonlar arasındadır.

Yavru Kediler Kuma Nasıl Alışır?

Yavru kediler genelde 21-28 gün aralığında tuvalete ihtiyaç duymazlar bu ihtiyaç anne kedi tarafından karşılanır. Bu süreyi geçen kedimiz için yavaş yavaş tuvalete alışma dönemi gelmiş demektir. Fakat burada en önemli nokta yavru kedi en az 4-5 aylık olana kadar ince taneli kum kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü bu tanecikleri soluyabilir  veya yutup kendine zarar verebilir. Açık kedi tuvaletlerini tercih etmektense tuvalet eğitimi sırasında kapalı kedi tuvaletlerini tercih etmek yavru kedimizin kendini çok daha rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Köpeklere kıyasla kediler doğuştan çok daha kolay ve rahat tuvalet eğitimi alırlar genelde 1-2 sefer tuvalet yapacağı bölgeyi yavru kedinize göstermeniz yeterli olacaktır.

En İyi Kedi Kumu Markaları

Çok fazla marka ve çeşit bulunmaktadır. Reflex, Ever Clean, Sun Cat, Clean Paws, Pro Line vb. gibi burada kedimizin alışkanlıkları ve bizlerin pati sahipleri olarak ne beklediğimiz önemlidir eğer kedimiz yavruysa ince taneli kum yerine kalın taneli kullanmalıyız yada ev temizliğine ve hıjyen kuralları ön planda tutun bireyseniz pati aralarına kaçmayan yapışma yapmayan kumlar tercih etmeniz gerekmektedir veya kedi tuvaletine karşı hassasiyet söz konusu ise bentonit yüksek sabun kokusu veya pudra kokusu içeren kum kullanmanız gerekmektedir.

Kedi Kumu Ne İşe Yarar

Kediler doğuştan kendilerini temizlemeye bayılan ve çok seven canlılardır. Tuvalet ihtiyaçlarını zorunda oldukları halde belli bölge veya kum harici bir bölgeye yapsalar bile çok huzursuz ve mutsuz olacaklardır. Kediler tuvalet yaparken izlenmekten rahatsız edilmekten haz etmez ve kuma yapmak isterler daha sonrada dakikalarca kendilerini temizlerler onların doğasına saygı göstermeli ve bu yüzden onlara açık kedi tuvaleti veya kapalı kedi tuvaleti almalı ardından kaliteli kedi kumu almamız gerekmektedir.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır

Kedi kumları; kedi kum kaplarına dökülmelidir. Genel olarak 6-8 cm yükseklik olacak şekilde dökülmeli ve pislenen bölgeler temizlendikçe temiz kedi kumu ilave edilmelidir. Yavru kediler yetişkin kedilere nazaran zıplama kabiliyetleri zayıf olduğundan ve tuvalete çıkma yada inme aşamasında etrafı kum ile dağıtabileceklerinden dolayı kedi tuvalet yükseklikleri iyice kontrol edilmelidir. Kedi tuvaletleri genelde banyoda kilerde yada evin kullanılmayan bir odasında olmalıdır kendi yaşam alanımız olan odamızda veya mutfağımızda olması hem sakıncalıdır hem de kedimiz bu noktalar sürekli rahatsız edilen ziyaret edilen bölgeler oluğundan kendini rahat ve huzurlu hissedemeyeceği noktalardır.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir

En sağlıklı olacak tavsiye; günlük olarak kedi tuvaleti kontrol edilmeli ve pislenen bölgeler ayrılmalı ve temizlenmeli bunu yaparken de kedi kumu temizleme küreğinden destek alınmalı azalan kum yerine ilave kum desteği yapılmalıdır. Ayrıca 3-4 günde bir kedi kabında ki kum komple dökülüp içerisi ve etrafı iyice yıkanmalı ve yeni kum serilmelidir. Unutmayın kediler insanlara nazaran ortalama 11-17 kat aralığında daha hassas buruna sahiptir çok titiz hayvan olduklarını da düşünürsek belki de tuvalet kaplarının ve kedi kumlarının temizliğini bizlerden daha fazla önemsiyor olabilirler.

Kedi Kumu Fiyatları

Kedi kum fiyatlarını belirlerlerken ürünün ithal mi yoksa yerli mi olduğu tozlu mu yoksa tozsuz mu olduğu alerjen olup olmadığı yada kum taneciklerinin sıvıyı emme kabiliyeti gibi çok detay etmenler belirlemektedir. Bu noktada sizlere patizenya.com ailesi olarak en uygun kedi kumu yada ucuz kedi kumu yanı sıra kaliteli kedi kumu ve topaklaşan kedi kumu çeşitleriyle geniş ürün yelpazesi sunmaktayız.

Ucuz Kedi Kumu

Ülkemizde üretilen kedi kumlarının bir çoğu fiyat performans ürünüdür. Bizim için önemli olan ana başlık ucuz kedi kumu ise o halde hem kokuyu yok etmesi hem de asgari seviyede rahat temizlenmesi önemlidir. Genelde 5 lt kedi kumu yada 10 lt kedi kumu gibi versiyonları bulunmaktadır.

Organik Kedi Kumu

Özellikle son dönemlerde ülkemizde de sıklıkla tercih edilen organik kedi kumları alerjen kimyasal içermeyen ve sağlık sorunlarına yol açmayan kedi kumlarıdır. Fabrikalarda üretim sırasında güçlü makinalarda preslenerek ve sıkıştırılarak üretilmektedirler. Genelde talaştan yapılmakla beraber çeşitli doğal maddelerden de elde edilebilirler.

Parfümlü Kedi Kumu

Sabunlu ve pudra kokulu kedi kumları en çok tercih edilen kedi kumlarıdır. Avantajları arasında kedi idrar ve dışkı kokusunu yüksek oranda yok etmesidir. Fakat bazı pati sahipleri bu kokuları yoğun buldukları için karbon kedi kumları yada kokusuz kedi kumlarını tercih edebilmektedirler.

Kedi Kumu Kabı

Hem bizlerin sağlığı açısından hem de pati dostlarımızın sağlığı açısından kedi kum kapları kullanmamız gerekmektedir. Açık kedi tuvaleti kapalı kedi tuvaleti olarak ikiye ayrılmaktadır. Beklentiye ve kedimizin ırkına boyutuna ve yaşına bağlı olarak bu seçimi yapmamız gerekmektedir. Özellikle yavru kedilerin başlangıçta daha güvende hissedebilmesi açısından kapalı kedi kabı kullanması daha sonra şartlar ve duruma göre açık kedi kum kabı kullanması tavsiye edilmektedir.

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Patizenya Destek
Merhaba, 👋
Kedi Kumu
Hakkında bilgi almak ister misiniz?